Humanitárna pomoc škodí?

Autor: Matej Žoldák | 12.12.2011 o 21:16 | (upravené 12.12.2011 o 21:32) Karma článku: 5,05 | Prečítané:  1671x

Pred pár dňami som počul jeden zaujímavý názor. Humanitárna pomoc rozvojovým krajinám škodí. Ale ako to? Veď sa snaží dodať ľuďom základné veci ako jedlo, lieky a podobne. Treba sa možno na to pozrieť aj z iného hľadiska.

Humanitárna pomoc zo SlovenskaHumanitárna pomoc zo Slovenskaz webu Ministerstva vnútra SR

 

Humanitárna pomoc sa podľa zákona č. 617/2007 Z. z o oficiálnej rozvojovej pomoci SR definuje ako „prejav solidarity s ľuďmi v núdzi, ktorej podstatou je pomoc, podpora, záchrana životov, ľudskej dôstojnosti a zmierňovanie utrpenia ľudí v prípade prírodných katastrôf, kríz spôsobených človekom, stavu hladu a podvýživy alebo v porovnateľných núdzových situáciách, ako aj preventívne a pohotovostné programy, najmä v obzvlášť rizikových oblastiach.“

 

Má niekoľko foriem:

a) záchranné akcie,

b) materiálna pomoc, najmä formou darovania hnuteľného majetku,

c) finančné príspevky,

d) projekty slovenských humanitárnych organizácií.

 

Takto je humanitárna pomoc definovaná podľa zákona a znenie si možete nájsť aj napríklad na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

V mnohých rozvojových krajinách je ich agregátny trh na úrovni nuly. Ľudia trpia hladomorom a rôznymi chorobami. Povedzme, že ich vláda je často nie taká demokratická ako by mala. Takisto nie vždy sú dodržiavané Základné ľudské práva a slobody. Každý už predsa počul o zlej situácií v rozvojových krajinách, hlavne v Afrike.

Ale prečo táto pomoc by mala vlastne škodiť? Veď človek sa snaží pomôcť týmto ľuďom, dať im základné potraviny, nejaké to ošatenie ale aj vzdelanie. No pozrime sa na to z druhého hľadiska. Humanitárna pomoc je vlastne darom pre tú a tú krajinu. Čo ale nie je úplne ideálne je to, že ak táto pomoc bude naďalej pretrvávať, tak sa tie konkrétne krajiny z tejto biedy nikdy nedostanú. Predstavte si nejakého úplne jednoduchého človeka, ktorý žije v niektorej z rozvojových krajín, napríklad nejakého farmára. Ten sa snaží si vypestovať nejaké plodiny aspoň pre seba. No predstavte si, že by chcel sa týmto farmárčením aj živiť (zarobiť si ním). Dá sa to? Veď predsa do tej krajiny prúdia tony jedla a tým, že ho tam ľudia vlastne dostanú, aj keď nie veľa, tak si od farmára nekúpia nič. Navyše je dosť možné, že na kúpu jeho produktov nemajú ani peniaze. Týmto vlastne spomínaná pomoc ničí jeho trh s jeho tovarom a to sa nedeje len jemu. Takto sa ničí celý agregátny trh danej krajiny a prispieva to koniec koncov len ku väčšej chudobe. Na to, aby sa trh zeme spamätal, by bolo potrebné prerušenie dodávok humanitárnej pomoci, ale to sa asi nestane, keďže kým by sa trh dal znova dokopy, vyžiadalo by si to omnoho viac obetí ako posielanie týchto záchranných balíčkov.

 

Je jasné, že k dodávkam jedla a šiat sa nedostane každý obyvateľ. Určitým spôsobom tam platí zákon džungle, kde silnejší (mocnejší) vyhráva. A aj preto by tam mali byť aspoň snahy o vybudovanie trhu s najpotrebnejšími komoditami, aj keď je to skôr asi len zbožným prianím ako reálnou víziou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?